W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łomży wprowadzone zostały Standardy Ochrony Małoletnich. Jest to zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego. Jego najważniejszym celem jest ochrona dzieci przed różnymi formami przemocy oraz budowanie przyjaznego środowiska podczas korzystania przez dzieci z obiektów sportowych i ich udziału w zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez MOSiR.
Pełne brzmienie dokumentu dostępne jest po kliknięciu w link: Standardy Ochrony Małoletnich.
WERSJA SKRÓCONA
STANDARDÓW OCHRONY OSÓB MAŁOLETNICH
PRZEZNACZONA DLA OSÓB MAŁOLETNICH
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży (w skrócie MOSiR Łomża) wprowadził procedury mające na celu ochronę osób Małoletnich przed krzywdzeniem. Chodzi przede wszystkim o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajowej, przeciwko rodzinie i opiece, czci i nietykalności cielesnej oraz przestępstwa przeciwko wolności. Procedury te noszą nazwę: STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH.
JESTEŚ OSOBĄ MAŁOLETNIĄ? PAMIĘTAJ!
- Masz prawo czuć się bezpiecznie na wszystkich obiektach zarządzanych przez MOSiR Łomża.
- Twoje prawa są dla nas bardzo ważne i będziemy je chronić.
- Jeśli uznasz, że zachowania naszych pracowników, klientów lub innych osób na obiektach i terenach zarządzanych przez MOSiR Łomża są dla Ciebie niebezpieczne, niewłaściwe, wywołują lęk, poczucie zagrożenia, dyskomfortu masz prawo zgłosić to natychmiast naszemu pracownikowi, najlepiej pracującemu w administracji (kierownictwo obiektu, kasa, recepcja), a w sytuacjach nagłych dowolnej osobie z naszego personelu.
- Nie wahaj się i śmiało powiedz, dlaczego czułeś się zagrożony zachowaniem, słowami, gestami lub czymś innym, co sprawiło, że nie czujesz się bezpiecznie na naszych obiektach.
- Zapewniamy Cię, że do każdego Twojego zgłoszenia podejdziemy bardzo poważnie i dokładnie je sprawdzimy, a Twoje zgłoszenie, rozmowa, objęte będą tajemnicą.
- Treść Standardów Ochrony Małoletnich opublikowana jest na stronie internetowej www.mosir.lomza.pl oraz jest wywieszona w widocznym miejscu na terenie każdego obiektu MOSiR Łomża.
- Małoletni – to każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Każda osoba Małoletnia winna być traktowana z należnym jej szacunkiem oraz poszanowaniem jej godności.
- Niedopuszczalne jest krzywdzenie Małoletniego, w tym w szczególności stosowanie wobec niego przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Personel winien reagować w sytuacji krzywdzenia Małoletniego lub zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia Małoletniego.
- Najważniejsze zasady bezpiecznych relacji między Małoletnim a naszym personelem, obowiązujące w MOSiR Łomża to:
- W komunikacji z Małoletnimi należy zachować cierpliwość i szacunek.
- Niedopuszczalne jest zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie lub obrażanie Małoletniego.
- Nie wolno krzyczeć na Małoletnich. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy dochodzi do zagrożenia życia lub zdrowia Małoletniego lub chodzi o doping sportowy.
- Należy unikać sytuacji pozostawania personelu z Małoletnim sam na sam w pomieszczeniach nieobjętych monitoringiem, chyba że jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami (np. zagrożenie życia/ zdrowia Małoletniego).
- Nie wolno zachowywać się w obecności Małoletnich w sposób niestosowny: zabronione jest używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej lub wykorzystywanie wobec Małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
- Obowiązuje zasada równości traktowania Małoletnich – bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, religijny, kulturowy, światopogląd.
- Zabronione jest nawiązywanie z Małoletnim jakichkolwiek relacji emocjonalnych lub seksualnych, czy składanie mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Dotyczy to także seksualnych komentarzy, żartów gestów, udostępniania Małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na formę.
- Zabronione jest proponowanie Małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych, e-papierosów, napojów energetycznych, nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności Małoletnich.
- Kontakt fizyczny personelu z Małoletnim jest co do zasady niedozwolony. Wyjątkiem są sytuacje kiedy kontakt taki nie prowadzi do krzywdzenia Małoletniego i jest uzasadniony okolicznościami – np. pokazanie prawidłowego układu ciała w trakcie ćwiczeń podczas zajęć sportowych prowadzonych przez instruktorów dyscypliny sportu (np. pływanie, piłka nożna, zajęcia fitness), udzielenie pierwszej pomocy, inne sytuacje zagrożenia życia/zdrowia Małoletniego. Należy w związku z tym przestrzegać następujących zasad:
- Nie wolno bić, popychać, szturchać ani w jakikolwiek inny sposób naruszać integralności fizycznej Małoletniego,
- Nie wolno dotykać Małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity bądź niestosowny,
- Nie wolno łaskotać, udawać walki z Małoletnimi czy prowadzić brutalnych zabaw fizycznych,
- Kontakt fizyczny z Małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy,
- W sytuacjach wymagających udzielenia Małoletniemu pomocy, należy unikać kontaktów innych niż niezbędne do udzielenia pomocy.
- Nie wolno zapraszać Małoletnich do swojego miejsca zamieszkania/pobytu ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Dotyczy to także kontaktów z Małoletnimi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon/e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
- Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z Małoletnim lub jego Opiekunem poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).
6. W przypadku krzywdzenia Małoletniego podczas pobytu na terenie jednostki MOSiR w Łomży lub podejrzenia takiego krzywdzenia, każda osoba będąca świadkiem krzywdzenia lub mająca podejrzenie krzywdzenia (w tym osoba Małoletnia), powinna zgłosić tę okoliczność pracownikowi administracji (kierownictwo obiektu, kasa), a w sytuacjach nagłych dowolnej osobie z personelu.