• stadion_1000px.jpg
 • slider3.jpg
 • slider2.jpg
 • slider1.jpg
 • parkwodny_1000px.jpg
 • lodowisko_1000px.jpg
 • hostel_1000px.jpg

zdjęcie przedstawiające dwóch zawodników płynących na pychówce na rzece Narew, w tle pola i panorama na Piątnicę

Pychówka, to niepozorna łódź rzeczna, na której pływa się posługując długim łopatowym wiosłem. Łodzie te w bagnistych dolinach Narwi i Biebrzy od pokoleń były podstawowym środkiem transportu rzecznego. Używano ich zarówno w codziennych potrzebach gospodarskich przewożąc przez nurt rzeki rolnicze towary, a nawet zwierzęta, jak i w celach połowu ryb lub w celu podróży.  Umiejętności pływania pychówkami wymuszone życiowymi potrzebami, przechodziły w gospodarstwach nadrzecznych jako element rodzinnej tradycji rzecznej z pokolenia na pokolenie.

 

Od kilku lat inicjatywia członka Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska Pawła Bełdowicza jest kontynuowana i pychówki na łomżyńskim odcinku Narwi przeżywają swój renesans. Rokrocznie dzięki współpracy stowarzyszenia LOT Ziemia Łomżyńska i MOSIR Łomża, organizowane są między innymi Wyścigi Pychówek o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi. Udział w nich biorą potomkowie rodzin od pokoleń zamieszkałych w nadrzecznych miejscowościach. Z uwagi na specyficzny i unikalny styl używania pychówkarskiego wiosła i pożądaną umiejętność zachowania bezpieczeństwa na wąskich łódkach, do udziału w zawodach zapraszani są mieszkańcy nadrzecznych terenów, dla których pychówka jest często codziennym środkiem transportu.

 

W 2022 r. mistrzowskie wyścigi na Narwi odbyły się w dwóch konkurencjach indywidualnych oraz jednej zespołowej. 23 lipca zawodników żywiołowo dopingowała z nabrzeża bulwaru rzecznego grupa kibiców, a koronna dyscyplina zawodów tj. sprinterski wyścig pychówek na dystansie 500 m. okazał się niezwykle wyrównanym i dostarczył obserwującym wielu emocji. O klasie zawodników świadczy różnica pomiędzy 1. i 2. miejscem, która na dystansie 500 m. wyniosła zaledwie 0,47 s.

 

Mistrzem Nurtu Pradoliny Narwi – 2022 po emocjonującym wyścigu i żywiołowym dopingu, okazał się wielokrotny wcześniejszy uczestnik wyścigów Mateusz Listowski, 1-szym Wicemistrzem – Mariusz Butrymowicz, a 2-gim Wicemistrzem – Zbigniew Listowski.

 

Wyścigi pychówek odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomży dra Mariusza Chrzanowskiego, a samo wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu miasta Łomży. Okazałe puchary oraz dyplomy zostały wręczone uczestnikom wyścigów na scenie tuż przed rozpoczęciem III festiwalu „Szanty nad Narwią”.

Organizatorzy wyrażają podziękowanie za wodniacką asystę dla wyścigów, łomżyńskiemu posterunkowi Policji Rzecznej oraz załodze jednostki WOPR-u.

 

WYNIKI

Slalom indywidualny pychówką na dystansie 500 m.

 1. Marian Drozdowski (3 min. 28,20 s)
 2. Mariusz Butrymowicz (3 min. 38,44 s)
 3. Zbigniew Listowski (3 min. 39,06 s)
 4. Mateusz Listowski (3 min. 41,19 s)
 5. Jerzy Wojewoda (4 min. 00,90 s)
 6. Rajmund Ścięgasz (4 min. 20,09 s)

Wyścig par pychówek na dystansie 500 m.

 1. Mariusz Butrymowicz – Rajmund Ścięgasz (4 min. 29,02 s.)
 2. Marian Drozdowski – Jerzy Wojewoda (4 min. 36,69 s)
 3. Zbigniew Listowski – Mateusz Listowski (4 min. 55,72 s)

Sprinterski wyścig finałowy pychówek na dystansie 500 m. o tytuł Mistrza Nurtu Pradoliny Narwi – 2022

 1. Mateusz Listowski (3 min. 01,03 s)
 2. Mariusz Butrymowicz (3 min. 01,50 s)
 3. Zbigniew Listowski (3 min. 11,25 s)
 4. Marian Drozdowski (3 min. 24,60 s)
 5. Jerzy Wojewoda (3 min. 33,87 s)
 6. Rajmund Ścięgasz (4 min. 13,09 s)

 

Do zobaczenia za rok!

 

zdjęcie przedstawiające zawodników wyścigu pychówek na zewnątrz

 

Źródło: LOT Ziemia Łomżyńska

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

PŁYWALNIA


ILOŚĆ OSÓB:  0

PARK WODNY

ILOŚĆ OSÓB:  0

NASZE LIGI

Zapisz

Zapisz